Doprava ZDARMA k objednávce nad 1000 Kč

Stabilizace dřeva

Co je to stabilizace dřeva?

Stabilizace je proces pomocí vakuové technologie, kde se impregnuje materiál s cílem dosáhnout vyšší stability pevnosti dřeva. To se provádí převážně pryskyřicí vhodnou pro tento účel.
Stabilizace je poměrně nákladná a složitá procedura.

Ne všechna dřeva jdou stabilizovat. Tvrdé dřeviny jdou obtížněji vlivem hustoty jejich vláken, ale určité množství pryskyřice dřevo pojme, vyplní pryskyřičné kanálky a tudíž dřevo je odolnější proti vlhkosti a nasákavosti vody. Také je mnohem stabilnější vůči přírodním vlivům, změnám teploty a odolávají různým rozpouštědlům a agresivním kapalinám.

Jaký účel má stabilizace?

Stabilizace je nejvhodnější pro měkké dřeviny s řídkými dřevitými vlákny. Toto je ideální materiál pro stabilizaci. Ze dřeva, které je téměř nepoužitelné, se stává homogenní materiál s výbornou použitelností na rukojetě nožů, ozdoby či výrobu šperků, ozdobné intarzie, výrobky pro zpracování v truhlářství, kde vynikají svojí výraznou kresbou, ale hlavně větší kvalitou než u mnoha exotických tvrdých dřevin.

Další výhodou je, že se dřevo dá různě dobarvovat až do výrazných odstínů. Dobarvováním se dosáhne lepšího vykreslení struktury dřeva.

  První použitelné technologie stabilizace pocházeji z USA před více než 25 lety.

s-l1600

s-l500 (1)

s-l500